- 15.1" Maximum Diameter
- 7.8" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 4 in Stroke | 11100 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7900 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 1 in Stroke | 12900 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 8400 lbf |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Style No. | YI-2B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 8400 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12950 lbf @ 2 in, 11250 lbf @ 4 in, 8400 lbf @ 6 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 12900 lbf |
| Weight | 18.5 LB |

