- 13" Maximum Diameter
- 7.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ Stroke (80 psi) | 8420 lbf @ 2 in, 7200 lbf @ 4 in, 5200 lbf @ 6 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 3 in Stroke | 5200 lbf |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Convolutions | Double |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | 5200 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 8400 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Style No. | YI-2B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 12.4 LB |

