- 13" Maximum Diameter
- 7.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.100 in |
| Force @ 3 in Stroke | 5200 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 8400 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 5200 lbf |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | YI-2B |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Convolutions | Double |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8420 lbf @ 2 in, 7200 lbf @ 4 in, 5200 lbf @ 6 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8400 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 7200 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 12.4 LB |

