- 6.8" Maximum Diameter
- 6.8" Stroke Length
- 4.1" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 1600 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1590 lbf @ 5 in, 1670 lbf @ 3 in, 1770 lbf @ 1 in |
| Blind Tap for Mounting | M20-2.5-6g x 15 mm Long |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Upper End Plate Diameter | 6.3 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1600 lbf |
| Stroke Length [Max] | 6.800 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1200 lbf |
| Style No. | YI-1S |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ 5 in Stroke | 1590 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Air Inlet Type | NPT |
| Lower End Plate Diameter | 6.3 in |
| Compressed Height | 4.1 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8.600 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 2.9 LB |

