- 6.8" Maximum Diameter
- 6.8" Stroke Length
- 4.1" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Reduces harmful effects of vibration
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1200 lbf |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8.600 in |
| Upper End Plate Diameter | 6.3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1600 lbf |
| Compressed Height | 4.1 in |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap for Mounting | M20-2.5-6g x 15 mm Long |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | 1590 lbf |
| Lower End Plate Diameter | 6.3 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1600 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1590 lbf @ 5 in, 1670 lbf @ 3 in, 1770 lbf @ 1 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.800 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Style No. | YI-1S |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 2.9 LB |

