- 5.6" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 4" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Labeling equipment
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Style No. | YI-1S |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Lower End Plate Diameter | 5.1 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 990 lbf @ 1 in, 990 lbf @ 3 in, 990 lbf @ 5 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ 5 in Stroke | 1100 lbf |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Upper End Plate Diameter | 5.1 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 1150 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1150 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 1000 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 2.6 LB |

