- 5.6" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 4" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Labeling equipment
| Force @ 5 in Stroke | 1100 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1150 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 in |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Force @ Stroke (80 psi) | 990 lbf @ 1 in, 990 lbf @ 3 in, 990 lbf @ 5 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 1150 lbf |
| Upper End Plate Diameter | 5.1 in |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Lower End Plate Diameter | 5.1 in |
| Compressed Height | 4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1000 lbf |
| Style No. | YI-1S |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Weight | 2.6 LB |

