- 3 1/4" Maximum Diameter
- 4.4" Stroke Length
- 3.6" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Force @ 3 in Stroke | 400 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Upper End Plate Diameter | 2 3/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 400 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Force @ Stroke (80 psi) | 370 lbf @ 1 in, 370 lbf @ 3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 400 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.6 in |
| Style No. | YI-1S |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 110 lbf |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Lower End Plate Diameter | 2 3/4 in |
| Stroke Length [Max] | 4.400 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 1.4 LB |

