- 3 1/4" Maximum Diameter
- 4.4" Stroke Length
- 3.6" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 400 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 400 lbf |
| Upper End Plate Diameter | 2 3/4 in |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Force @ 2 in Stroke | 400 lbf |
| Compressed Height | 3.6 in |
| Lower End Plate Diameter | 2 3/4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Stroke Length [Max] | 4.400 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 110 lbf |
| Style No. | YI-1S |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 370 lbf @ 1 in, 370 lbf @ 3 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Weight | 1.4 LB |

