- 11" Maximum Diameter
- 3.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/2" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 4150 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 5050 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5050 lbf @ 1 in, 4150 lbf @ 2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Air Inlet | 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 6.5 LB |

