- 11" Maximum Diameter
- 3.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/2" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Compressed Height | 2.3 in |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 1 in Stroke | 5050 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5050 lbf @ 1 in, 4150 lbf @ 2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4150 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 6.5 LB |

