- 7.7" Maximum Diameter
- 2.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Convolutions | Single |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 800 lbf @ 3 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Style No. | YI-1B |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1750 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 3.7 LB |

