- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4" Stroke Length
- 1.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 440 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Plate Diameter | 3.4 in |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 1.8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1500 lbf @ 1 in, 1150 lbf @ 2 in, 440 lbf @ 3 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 440 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 1500 lbf |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Convolutions | Single |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 1500 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 1150 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 1.4 LB |

