- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4" Stroke Length
- 1.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 440 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 1500 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3 in |
| Compressed Height | 1.8 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Convolutions | Single |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Style No. | YI-1B |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1150 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1500 lbf @ 1 in, 1150 lbf @ 2 in, 440 lbf @ 3 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 1500 lbf |
| End Plate Diameter | 3.4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 440 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 1.4 LB |

