- 13.2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Compressed Height | 2.3 in |
| Convolutions | Single |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8700 lbf @ 1 in, 8700 lbf @ 2 in, 6900 lbf @ 3 in, 8000 lbf @ 4 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 8000 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 8700 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 3 in Stroke | 7000 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 6574 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 8000 lbf |
| Weight | 10.6 LB |

