- 13.2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8700 lbf @ 1 in, 8700 lbf @ 2 in, 6900 lbf @ 3 in, 8000 lbf @ 4 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8700 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 8000 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 6574 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 2 in Stroke | 8000 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Force @ 3 in Stroke | 7000 lbf |
| Weight | 10.6 LB |

