- 13.2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 4 in Stroke | 8000 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 6574 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Convolutions | Single |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8700 lbf @ 1 in, 8700 lbf @ 2 in, 6900 lbf @ 3 in, 8000 lbf @ 4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Force @ 2 in Stroke | 8000 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 7000 lbf |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 1 in Stroke | 8700 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 10.6 LB |

