- 13.2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 4 in Stroke | 8000 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Stroke (80 psi) | 8700 lbf @ 1 in, 8700 lbf @ 2 in, 6900 lbf @ 3 in, 8000 lbf @ 4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.300 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 6574 lbf |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 1 in Stroke | 8700 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | 8000 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Convolutions | Single |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Force @ 3 in Stroke | 7000 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 10.6 LB |

