- 1 1/2 NPT Inlet Size
- 1 1/2 NPT Outlet Size
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
features
- Spin-on-style filter element
- Inline mounting
| Width (mm) | 145 |
| Bypass Valve Setting LR (BAR) | 1.7 bar |
| Length (mm) | 250 |
| Filter-to-Head Thread | 1 1/4 BSP/G & 1 1/2-16 UN (x2) |
| Height (in) | 3.07 |
| Max Flow GPM (Head Only) | 120 |
| Height | 3.07 in, 78 mm |
| Bypass Valve Setting LR (PSI) | 25 psi |
| Height (mm) | 78 |
| Length | 9.84 in, 250 mm |
| Width | 5.71 in, 145 mm |
| Thread Size | 1 1/4 BSP/G, 1 1/2-16 UN |
| Family Name | SP80/90 Series Engine Cylinder Head Assembly |
| Filter Series | SP80/90 |
| Width (in) | 5.71 |
| Length (in) | 9.84 |
| Weight | 5.5 LB |
| EAN or UPC | 742330158036 |

