- 1 1/2 NPT Inlet Size
- 1 1/2 NPT Outlet Size
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
features
- Spin-on-style filter element
- Inline mounting
| Thread Size | 1 1/4 BSP/G, 1 1/2-16 UN |
| Width (mm) | 145 |
| Width | 5.71 in, 145 mm |
| Height | 3.07 in, 78 mm |
| Length (in) | 9.84 |
| Family Name | SP80/90 Series Engine Cylinder Head Assembly |
| Length (mm) | 250 |
| Bypass Valve Setting LR (PSI) | 25 psi |
| Width (in) | 5.71 |
| Height (in) | 3.07 |
| Height (mm) | 78 |
| Max Flow GPM (Head Only) | 120 |
| Length | 9.84 in, 250 mm |
| Filter Series | SP80/90 |
| Bypass Valve Setting LR (BAR) | 1.7 bar |
| Filter-to-Head Thread | 1 1/4 BSP/G & 1 1/2-16 UN (x2) |
| Weight | 5.5 LB |
| EAN or UPC | 742330158036 |

