- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Length (mm) | 270.8 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Length (in) | 10.66 |
| Parker Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 10 Micron @ Beta 2 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Moog Part No. | N/A |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Dmic Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 2 | 10 MICRON |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Primary Application | Suitable for Diesel Applications |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| PTI Part No. | F4E070ECB |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Hycon Part No. | N/A |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Media Type | Cellulose, Water Absorbent |
| Pall Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 610AQ |
| LHA Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Gasket I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.07 in, 128.8 mm |
| Weight | 3.3 LB |
| EAN or UPC | 742330131367 |

