- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Efficiency Beta | 10 Micron @ Beta 2 |
| Parker Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Length (in) | 10.66 |
| Efficiency Beta 2 | 10 MICRON |
| LHA Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose, Water Absorbent |
| Dmic Part No. | N/A |
| Gresen Part No. | N/A |
| Moog Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Hycon Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 610AQ |
| Primary Application | Suitable for Diesel Applications |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Vickers Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| PTI Part No. | F4E070ECB |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Length (mm) | 270.8 |
| Gasket I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Gasket O.D. | 5.07 in, 128.8 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 3.3 LB |
| EAN or UPC | 742330131367 |

