- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Length (in) | 5.35 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Pall Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | N/A |
| PTI Part No. | F4E030CCB |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Fairey Arlon Part No. | FA3510 |
| Moog Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| LHA Part No. | SPE1510 |
| Gresen Part No. | K22001 |
| Filter Series | SP15/25 |
| Zinga Part No. | AE10 |
| Norman Ultraporis Part No. | 310 |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Dmic Part No. | DMS04AN |
| Parker Part No. | 921999 |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Hycon Part No. | MFE80102 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Length (mm) | 136 |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Schrader Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 742330043806 |

