- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Moog Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Gresen Part No. | K22001 |
| Pall Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Length (in) | 5.35 |
| Parker Part No. | 921999 |
| LHA Part No. | SPE1510 |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Stauff Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 310 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Fairey Arlon Part No. | FA3510 |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Hycon Part No. | MFE80102 |
| Zinga Part No. | AE10 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Filter Series | SP15/25 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Length (mm) | 136 |
| Dmic Part No. | DMS04AN |
| PTI Part No. | F4E030CCB |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 742330043806 |

