- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Norman Ultraporis Part No. | 303 |
| Vickers Part No. | N/A |
| LHA Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gresen Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Stauff Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 926543 |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Dmic Part No. | DMS04CN |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Length (in) | 5.35 |
| Hycon Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| PTI Part No. | F4E030BCB |
| Length (mm) | 136 |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Moog Part No. | N/A |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 742330043790 |

