- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Length (mm) | 136 |
| Moog Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | N/A |
| Length | 5.35 in, 136 mm |
| Length (in) | 5.35 |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Media Type | Cellulose |
| PTI Part No. | F4E030BCB |
| LHA Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Schrader Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | DMS04CN |
| Norman Ultraporis Part No. | 303 |
| Parker Part No. | 926543 |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 742330043790 |

