- 4.86 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Moog Part No. | 07160174 |
| Length (in) | 6.66 |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket ID (in) | 4.72 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| LHA Part No. | SPE5010 |
| Parker Part No. | 926169 |
| Outer Diameter (in) | 4.86 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Length (mm) | 169.2 |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Norman Ultraporis Part No. | 510 |
| Hycon Part No. | MFE160102 |
| Outer Diameter (mm) | 123.5 |
| Media Type | Cellulose |
| Pall Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | FA5710 |
| Vickers Part No. | 941107 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gresen Part No. | K23018 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Gasket ID (mm) | 120 |
| Length | 7.19 in, 182.7 mm |
| PTI Part No. | F4E050CCB |
| Zinga Part No. | SE10 |
| Gasket I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 2.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042410 |

