- 4.86 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| PTI Part No. | F4E050CCB |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Length (mm) | 169.2 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Gasket ID (in) | 4.72 |
| LHA Part No. | SPE5010 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket ID (mm) | 120 |
| Norman Ultraporis Part No. | 510 |
| Length | 7.19 in, 182.7 mm |
| Length (in) | 6.66 |
| Moog Part No. | 07160174 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Pall Part No. | N/A |
| Gresen Part No. | K23018 |
| Zinga Part No. | SE10 |
| Media Type | Cellulose |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Outer Diameter (in) | 4.86 |
| Vickers Part No. | 941107 |
| Hycon Part No. | MFE160102 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 926169 |
| Fairey Arlon Part No. | FA5710 |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Outer Diameter (mm) | 123.5 |
| Gasket I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 2.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042410 |

