- 4.86 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Vickers Part No. | 941191 |
| Outer Diameter (mm) | 123.5 |
| Gresen Part No. | K23019 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Length (in) | 6.66 |
| Hycon Part No. | MFE160252 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Outer Diameter (in) | 4.86 |
| Fairey Arlon Part No. | FA5725 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Efficiency Beta | 17 Micron @ Beta 2 |
| PTI Part No. | F4E050DCB |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Stauff Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 926170 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Moog Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Efficiency Beta 2 | 17 MICRON |
| Length (mm) | 169.2 |
| Efficiency Beta 1000 | 40 micron |
| Zinga Part No. | SE25 |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Norman Ultraporis Part No. | 525 |
| LHA Part No. | SPE5025 |
| Pall Part No. | N/A |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 2.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042403 |

