- 4.86 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Length (mm) | 169.2 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Efficiency Beta | 17 Micron @ Beta 2 |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gresen Part No. | K23019 |
| LHA Part No. | SPE5025 |
| Vickers Part No. | 941191 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Moog Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 926170 |
| Outer Diameter (mm) | 123.5 |
| Zinga Part No. | SE25 |
| PTI Part No. | F4E050DCB |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Fairey Arlon Part No. | FA5725 |
| Hycon Part No. | MFE160252 |
| Media Type | Cellulose |
| Efficiency Beta 1000 | 40 micron |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length (in) | 6.66 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Pall Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 525 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 2 | 17 MICRON |
| Stauff Part No. | N/A |
| Outer Diameter (in) | 4.86 |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 2.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042403 |

