- 5 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | MFE160032 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Parker Part No. | 926541 |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Length (mm) | 169.2 |
| Moog Part No. | N/A |
| Outer Diameter (in) | 5 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90S, P100/120 |
| Outer Diameter (mm) | 127 |
| PTI Part No. | F4E050BCB |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Zinga Part No. | SE3 |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Norman Ultraporis Part No. | 503 |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Dmic Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Gresen Part No. | K23020 |
| Length (in) | 6.66 |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Pall Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | N/A |
| LHA Part No. | N/A |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 742330042397 |

