- 5 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| LHA Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 926541 |
| Hycon Part No. | MFE160032 |
| Gresen Part No. | K23020 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| PTI Part No. | F4E050BCB |
| Outer Diameter (mm) | 127 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | SE3 |
| Length (in) | 6.66 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Outer Diameter (in) | 5 |
| Norman Ultraporis Part No. | 503 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Moog Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Length (mm) | 169.2 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90S, P100/120 |
| Media Type | Cellulose |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 2.5 LB |
| EAN or UPC | 742330042397 |

