- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Length (in) | 10.66 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Efficiency Beta | 10 Micron @ Beta 2 |
| Media Type | Wire Mesh |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Length (mm) | 270.8 |
| Primary Application | ZINGA LE100 |
| Efficiency Beta 2 | 150 MICRON |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042014 |

