- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Primary Application | ZINGA LE100 |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Efficiency Beta 2 | 150 MICRON |
| Media Type | Wire Mesh |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Length (in) | 10.66 |
| Efficiency Beta | 10 Micron @ Beta 2 |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Length (mm) | 270.8 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330042014 |

