- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | 603 |
| PTI Part No. | F4E070BCB |
| Vickers Part No. | N/A |
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Media Type | Cellulose |
| Length (mm) | 270.8 |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gresen Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| LHA Part No. | SPE603 |
| Parker Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | MFE1601032 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Moog Part No. | N/A |
| Pall Part No. | N/A |
| Length (in) | 10.66 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330041802 |

