- 5.04 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Filter Series | W023, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Norman Ultraporis Part No. | 603 |
| Efficiency Beta 2 | 5 MICRON |
| Parker Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 24 micron |
| Schrader Part No. | N/A |
| Moog Part No. | N/A |
| Length | 10.66 in, 270.8 mm |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Length (mm) | 270.8 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Pall Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 24 Micron @ Beta 1000, 5 Micron @ Beta 2 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 128 |
| PTI Part No. | F4E070BCB |
| LHA Part No. | SPE603 |
| Media Type | Cellulose |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Outer Diameter (in) | 5.04 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | MFE1601032 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Stauff Part No. | N/A |
| Length (in) | 10.66 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330041802 |

