- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Length (mm) | 200 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Length (in) | 7.87 |
| Length | 7.87 in, 200 mm |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Media Type | Synthetic |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 742330111888 |

