- 3.66 in Outside Diameter
- 1-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Outer Diameter (mm) | 93 |
| Gasket ID (in) | 2.44 |
| Length | 7.87 in, 200 mm |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Media Type | Synthetic |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Thread Size | 1-12 UN |
| Gasket ID (mm) | 62 |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Outer Diameter (in) | 3.66 |
| Length (mm) | 200 |
| Length (in) | 7.87 |
| Gasket I.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 742330111888 |

