- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| LHA Part No. | SPE503 |
| Primary Application | PALL HC7500SUN4H |
| Stauff Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length (mm) | 169.16 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Moog Part No. | 07106175 |
| Media Type | Synthetic |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Zinga Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Hycon Part No. | MFE16005BN2 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Pall Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 928766 |
| Length (in) | 6.66 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Efficiency Beta 1000 | 6 MICRON |
| Gresen Part No. | N/A |
| Length | 6.66 in, 169.16 mm |
| Dmic Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 6 Micron @ Beta 1000 |
| PTI Part No. | F4E050HCB |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 742330018040 |

