- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Pall Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 928766 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Efficiency Beta | 6 Micron @ Beta 1000 |
| Moog Part No. | 07106175 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Gresen Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Schrader Part No. | N/A |
| Primary Application | PALL HC7500SUN4H |
| Hycon Part No. | MFE16005BN2 |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| Length | 6.66 in, 169.16 mm |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Length (in) | 6.66 |
| Media Type | Synthetic |
| Stauff Part No. | N/A |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Efficiency Beta 1000 | 6 MICRON |
| PTI Part No. | F4E050HCB |
| LHA Part No. | SPE503 |
| Length (mm) | 169.16 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 742330018040 |

