- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Efficiency Beta 1000 | 50 MICRON |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Length | 10.66 in, 270.76 mm |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Primary Application | Pall HC7500SUK8H |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Length (mm) | 270.76 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Length (in) | 10.66 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Efficiency Beta | 50 Micron @ Beta 1000 |
| Media Type | Synthetic |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.8 LB |
| EAN or UPC | 742330017562 |

