- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Efficiency Beta | 50 Micron @ Beta 1000 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length (in) | 10.66 |
| Media Type | Synthetic |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Efficiency Beta 1000 | 50 MICRON |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Primary Application | Pall HC7500SUK8H |
| Length | 10.66 in, 270.76 mm |
| Length (mm) | 270.76 |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 3.8 LB |
| EAN or UPC | 742330017562 |

