- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Pall Part No. | HC7500SDJ4H |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Media Type | Synthetic |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Parker Part No. | 928767 |
| Zinga Part No. | N/A |
| LHA Part No. | N/A |
| Length | 6.66 in, 169.16 mm |
| PTI Part No. | F4E050JCB |
| Schrader Part No. | N/A |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Efficiency Beta 1000 | 23 MICRON |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Moog Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | FA57CC25 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Hycon Part No. | MFE16020BN2 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Length (in) | 6.66 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Length (mm) | 169.16 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 742330017531 |

