- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Length | 6.66 in, 169.16 mm |
| Stauff Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Fairey Arlon Part No. | FA57CC25 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Efficiency Beta 1000 | 23 MICRON |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000 |
| LHA Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | MFE16020BN2 |
| PTI Part No. | F4E050JCB |
| Moog Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| Length (in) | 6.66 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Parker Part No. | 928767 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Media Type | Synthetic |
| Schrader Part No. | N/A |
| Pall Part No. | HC7500SDJ4H |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Length (mm) | 169.16 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 742330017531 |

