- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Hycon Part No. | MFE160110BN2 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Fairey Arlon Part No. | FA511CC10 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Primary Application | Pall HC7500SUS8H |
| Parker Part No. | 929445 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Length (mm) | 270.7 |
| Media Type | Synthetic |
| Length | 10.66 in, 270.7 mm |
| Length (in) | 10.66 |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330017524 |

