- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Length | 10.66 in, 270.7 mm |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Primary Application | Pall HC7500SUS8H |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Parker Part No. | 929445 |
| Fairey Arlon Part No. | FA511CC10 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Hycon Part No. | MFE160110BN2 |
| Media Type | Synthetic |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Length (in) | 10.66 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Length (mm) | 270.7 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330017524 |

