- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Schrader Part No. | N/A |
| LHA Part No. | N/A |
| Length (in) | 6.66 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Moog Part No. | N/A |
| Gresen Part No. | N/A |
| Media Type | Synthetic |
| Fairey Arlon Part No. | FA57CC10 |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| Dmic Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Primary Application | PALL HC7500SUS4H |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Length (mm) | 169.2 |
| Pall Part No. | HC7500SDK4H |
| Vickers Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Parker Part No. | 928766 |
| PTI Part No. | N/A |
| Hycon Part No. | MFE16010BN2 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Style | Spin-On |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 2.6 LB |
| EAN or UPC | 742330017517 |

