- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| PTI Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Dmic Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| Pall Part No. | HC7500SDK4H |
| Schrader Part No. | N/A |
| Length (in) | 6.66 |
| Primary Application | PALL HC7500SUS4H |
| Moog Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Media Type | Synthetic |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 928766 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| LHA Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Length (mm) | 169.2 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Gresen Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | FA57CC10 |
| Hycon Part No. | MFE16010BN2 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 2.6 LB |
| EAN or UPC | 742330017517 |

