- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Media Type | Synthetic |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Parker Part No. | 929445 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Primary Application | Pall HC7500SKN8H |
| Efficiency Beta 1000 | 6 MICRON |
| Hycon Part No. | MFE160103BN2 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Efficiency Beta | 6 Micron @ Beta 1000 |
| Length (mm) | 270.76 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| PTI Part No. | F4E070GCB |
| Length (in) | 10.66 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Length | 10.66 in, 270.76 mm |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Weight | 3.5 LB |
| EAN or UPC | 742330017470 |

