- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Length (mm) | 270.76 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Hycon Part No. | MFE160103BN2 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Efficiency Beta | 6 Micron @ Beta 1000 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| PTI Part No. | F4E070GCB |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Length (in) | 10.66 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Media Type | Synthetic |
| Length | 10.66 in, 270.76 mm |
| Primary Application | Pall HC7500SKN8H |
| Efficiency Beta 1000 | 6 MICRON |
| Parker Part No. | 929445 |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.5 LB |
| EAN or UPC | 742330017470 |

